2019. április 1., hétfő

Hajrá!


Melyik ajtón lépsz be, dicső lovag?
Hol találsz arra, aki vagy?
Mi rejtezik a bejárók mögött?
Vagy lehet, már el is költözött?


Melyik ajtón lépsz be, dicső lovag?
Harcolsz-e majd vagy túl gyáva vagy?
Elég lesz-e a kardod magában?
Hiszel-e még a szíved szavában?


Melyik ajtón lépsz be, dicső lovag?
A támadástól véded-e magad?
Hol vár rád nagyobb szerencse?
Döntöttél már vagy próba-cseresznye?


Melyik ajtón lépsz be, dicső lovag?
Érzed-e, hogy még kicsike vagy?
Hol van a kincsed, melyik mögött?
Hogy választasz a kapuk között?


Bármelyik ajtón lépsz be, dicső lovag,
Tudd, hogy szeretve, védve vagy!
Ne félj semmit, haladj előre bátran,
Te adsz nekünk erőt e kétséges világban.

Békével, áldással... és szemcsillogással! ;-)

2019. március 21., csütörtök

Mese a Gyermekről, aki a Földre vágyott

- Anyám, itt vagyok! – szólt a Gyermek.
- Hallak. Érzem, hogy jössz, de még messze vagy – felelt az Anya.
- Jól érzed. A Kozmosz végtelen űrjében szállok. Fázom, hideg van. Meztelen vagyok.
- Elbújt a Nap. Éjszaka van. Sötét. De ne félj! A Hold világít neked. Idetalálsz. Várlak. Itt majd felöltöztetlek.
- Akkor is látszik majd a szívem? Észreveszitek? Ez a legnagyobb kincsem. Ez hajt Hozzátok.
- Tudom. Hatalmas a szíved. Abban van az Élet. Ígérem, hogy vigyázok rá, amíg tudok. De itt el kell rejtened. Az óceán mélyében, vagy a hegy gyomrában, egy vulkán kráterében, sodródó folyóban, porladó homokbuckában, a semmi ágán... Nem vehetik észre. Itt nem szívből élnek az emberek.
- Ezért vagy szomorú?
- Ezért.
- Hogy lehet élni szív nélkül? Én nem így akarok. Mindig is a szívem mutatta az utat. Vonzott Hozzád. Most mégis megijedtem. Mit tegyek, Anyám?
- Te vagy a Gyermek, aki a Földre vágyott... Hát gyere! Szüksége van Rád a Földnek, s neked is rá. Általad talán új korszak kezdődik. A szívvel élő emberek kora. Várunk Téged!

- Megyek. Megyek, mert a szívemre hallgatok. S megyek, hogy ezt megtanítsam nektek is… Itt vagyok, Anyám!


Békével, áldással... és szemcsillogással! ;-)

2019. március 18., hétfő

Ady Endre: Bujdosó kuruc rigmusa - Verselemzés


Egy újabb elemzést hoztam. Ezúttal egyik kedvenc költőm híres versét mutatom be. Írásbeli érettségire való felkészülésként használható. 

    Ady Endre a magyar irodalom egyik legnagyobb költője. Neve egyet jelent a modern irodalommal. 1906-ban jelent meg ugyanis Új versek című kötete, mely újdonságával, szokatlan látásmódjával, kifejezéseivel egyből a költőre irányította a figyelmet. Ady Párizsban ismerkedett meg az akkor divatos irányzatokkal, s ezek hatottak költészetére. Sokan támadták is, mert újításai sokak számára érthetetlenek voltak. Legfőbb hibájának azt tartották, hogy hazafiatlan. Szerelmes versei mellett a magyarságról, Magyarországról szóló művek váltották ki a legnagyobb indulatot az olvasókban. Úgy gondolták, elárulja hazáját, csak rosszakat mond róla, ezzel szemben Párizst élteti. E magyarság-verseken belül külön csoportot alkotnak az úgy nevezett kuruc-versek, mint például a Bujdosó kuruc rigmusa.

    A mű 1909-ben keletkezett, a Szeretném, ha szeretnének című kötetben jelent meg. Itt alkotnak először önálló ciklust a kuruc témájú költemények. Ady számára a kuruc jelkép: olyan ember, aki saját hazájában bujdosni kényszerül. A Rákóczi-szabadságharc idején hívták így az egyszerű, szegény embereket, akik a Habsburgok ellen harcoltak. A vereség után menekülniük kellett, sokan elhagyták hazájukat, mert veszélyben volt az életük. Be nem teljesedett reményeik, a kilátástalan helyzet űzte őket tova. A költő velük azonosul ezekben a versekben. Belebújik ebbe a szerepbe, azaz szereplírát játszik. Úgy szólal meg, mintha ő is egy kuruc lenne. A versek témája szomorú, minthogy ezeknek az embereknek az élete is az volt.

    A Bujdosó kuruc rigmusa cím talányos. A rigmus szó jelentése: ritmusos mondóka, vers. S valóban, a művet megvizsgálva láthatjuk, hogy mennyire ritmusos. Ütemhangsúlyos verselésű: 4/4-es. Ez volt az ősi magyar versek ritmusa is, így a régi dalokat, nótákat idézi fel. A költő archaizál. Szándékosan használ bokorrímet (aaaa), ismétléseket (például: „Soha-soha hites vágyban, /Soha-soha vetett ágyban”), illetve régies szavakat: „Be jó volna, hogyha fájna.”

A mű témája szomorú: egy bujdosó kuruc panaszát olvashatjuk. Felsorolja, mi mindent tett a hazájáért, de cserébe semmit nem kapott.

    A mű 8 versszakból áll, szerkezetileg a vers két nagy részre oszlik: 1-4. és 5-8. versszak.
Az első részben a kuruc kesergő hangon szólal meg: szemrehányást tesz hazájának. Elmondja, hogy 10 évig harcolt a csatában egy rossz karddal, többször került életveszélybe, családját elhagyva ontotta vérét a „rossz csillagú” Magyarországért. A jelző a szó előtt nem véletlen: azt akarja kifejezni vele a költő, hogy Magyarország rossz csillagzat alatt született, azaz soha nem lesz szerencsés semmiben, mindig a vesztesek oldalán áll. Ez a gondolat Ady több versében is megjelenik, ő ebben látja az ország elmaradottságának okát. A harmadik versszak ellentétei („Sirattalak, nem sirattál,/Pártoltalak, veszni hagytál”) hűen kifejezik azt a fájdalmat, haragot, amit a bujdosó érez. Mindent megtett a jobb életért, bár neki magának rossz volt így a sorsa („Hullasztottam meleg vérem, /Rágódtam dobott kenyéren”), mégse jutott vele sehova: minden emberi kapcsolata megromlott, elszakadt. Magányosan, egyedül kell élnie a harcok után, ráadásul hazája is kitagadta. Mi lehet nagyobb fájdalom ennél? Csoda-e, ha úgy érezzük, átkot mond az országra a versben beszélő?

    A második rész a jelent mutatja be. A hangnem megváltozik: bizakodva, szinte örömtelien számol be a kuruc sorsa jobbra fordulásáról: Már életem nyugalommal/Indul és kevéske gonddal.
    Megtudjuk, hogy Lengyelországban van, jól megy sorsa, a korábbi nélkülözése megszűnt: Van puha ágya, asszonya, ehet-ihat. A következő versszak azonban kifejezi a versben beszélő valódi érzéseit: a lengyel urak selymes ágyát egy forró máglyához hasonlítja, azaz hiába jó itt minden, mégsem érzi otthon magát. Az utolsó két versszakban ezt fejti ki bővebben a költő. 
Áldott inség: magyar élet,/Világon sincs párod néked” –mondja. A jelző és a jelzett szó közötti ellentét jól példázza a költő ellentmondásos érzéseit. Bevallja, hogy még a legrosszabb helyzetben is jobb volt a hazájában, és bár tudja, hogy kínhalállal kell meghalnia, mégis megtenné Magyarországért. Mert ha valaki vitéznek áll, vitézként kell meghalnia, ez erkölcsi parancs.

    Ez az a mégis-morál, ami annyi Ady-versben megjelenik. A költő az 1900-as évek elején ugyanúgy érzi magát hazájában, mint egy kuruc a 18. században. Megtesz hazájáért mindent, feláldozza magát, az életét, tiszta szívvel harcol Magyarország sorsának jobbra fordulásáért, mégsem értik meg. Nem tisztelik érte, nem kap jutalmat, sőt: támadják, üldözik. Ő azonban mégis ezt az utat választja, mégis harcol, mégis megtesz minden tőle telhetőt. Mert igaz magyar, igazi szándékkal. És ahogy a Föl-földobott kő című versében is megfogalmazza: „Százszor földobnál, én visszaszállnék,/Százszor is, végül is.” Ezzel a hozzáállással mutat erkölcsi példát mindannyiunk számára most, a 21. században is.

(kb. 600 szó)

Az elemzésem vázlata:
I. Bevezetés: Ady művészetének jellemzői
II. 1. Keletkezés
2. cím – verselés
3. téma
4. szerkezete
5. első szerkezeti egység elemzése(állítás idézetekkel alátámasztva, figyelve a szóképekre, alakzatokra is!!!!)
6. második szerkezeti egység elemzése (állítás idézetekkel alátámasztva, figyelve a szóképekre, alakzatokra is!!!!)
III: Befejezés: a mű mondanivalója (mit jelent nekem a vers? miért írta meg?)


Békével, áldással... és szemcsillogással! ;-)

2019. január 2., szerda

Kelyhek 10

Holnaptól megint öt harminckor kelek,
És majd túrósbuktát eszek,
Utazom a busszal, talán állok,
ha nehezen is, de meditálok.

Várom, hogy véget érjen a nap,
kapom az újévi puszikat,
amihez pedig semmi kedvem,
de jópofát vágok kényszeredetten.

Egész nap a Neptunt lesem,
meg persze, hogy fent vagy-e a Messengeren.
Délután sietek haza, fáradtan.
Már előre érzem, hogy átfagytam.

Minden visszaáll a régi kerékvágásba,
Nem leszel itt, nem lóg majd a kistáska.
És unalmamban javítom a dogákat,
és azon tűnődöm: "Vajon Ő mit csinálhat?"

És hajnalban, mikor majd újra lefekszem,
a te helyed üres lesz mellettem.
S küldöm majd a jó éjt üzenetet,
pedig jobb lenne, ha foghatnám a kezed.

S úgy aludnánk el, mi ketten,
hogy élvezzük az életet önfeledten.
Nem mondom sosem, de hiányzol nagyon.
Azt hiszem, ha változik az életem, hagyom...

Mert így már mégse jó, két világ között,
főleg, hogy a szívembe remény költözött.
Talán mégis megérett az idő a változásra,
ami biztonságos volt, az most csak megjárja.

Hiszem, hogy 2019-ben letisztul minden,
Hiszek a botok kettő helyett a kelyhek tízben.
Hiszek Isten jóságában,
Hiszek benned, magamban és a világban.



Békével, áldással... és szemcsillogással! ;-)